مراسم اعطای جایزه دکتر کاظمی (موسس فقید پژوهشگاه رویان) به پروفسور رابرت لنگر دانشمند امریکایی در این پژوهشگاه  برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، قرار است در این مراسم وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس پژوهشگاه رویان و همچنین پروفسور رابرت لنگر سخنرانی کنند .

Proff-RobertLa
دکتر سعید کاظمی آشتیانی موسس پژوهشگاه رویان فردی مومن، متعهد و فداکار بود که زندگی اش را صرف اعتلای دانش بشری و کاستن از آلام هموطنانش کرد.
به منظور پاسداشت یاد این جهادگر فقید ، از سال ۲۰۱۱ جایزه ای به نام جایزه کاظمی به دانشمندی اعطا می شود که تاثیر شگرفی در پیشرفت دانش بشری و بهبود کیفیت زندگی انسان ها داشته است .
کمیته داوری این جایزه از دانشمندان برجسته داخلی و خارجی تشکیل شده است که پس از بررسی، نامزدهای جایزه را به شورای علمی پژوهشگاه معرفی می کنند. شورای علمی پژوهشگاه مسئول انتخاب فرد دریافت کننده جایزه از میان معرفی شدگان است .
نخستین جایزه کاظمی در سال ۲۰۱۱ به پروفسور رادلف یانیش از دانشمندان برجسته امریکایی تعلق گرفت؛ نامبرده تاثیر شایان توجهی در پیشرفت دانش سلول های بنیادی و کاربرد درمانی سلول های بنیادی داشته است .
در سال ۲۰۱۲ این جایزه به پروفسور هانس شولر اعطا شد؛ نقش این دانشمند شهیر آلمانی نیز در پیشرفت دانش سلول های بنیادی و شناخت تنظیم ژنی در این سلول ها قابل توجه است .
از سال ۱۳۹۳ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اقدامی ارزشمند اعطای این جایزه را برعهده گرفته است .
پروفسور رابرت لنگر که امسال جایزه کاظمی را دریافت می کند در رشته مهندسی شیمی دارای درجه دکتری است و اکنون استاد دانشگاه ام آی تی و پروفسور پژوهشگاه کخ است.
پروفسور رابرت لنگر پر استنادترین دانشمند تاریخ علم مهندسی است که بیش از هزار و ۳۰۰ مقاله پژوهشی ، بیش از هزار اختراع علمی و بیش از سیصد شرکت دانش بنیان تاسیس کرده و از خود برجای گذاشته است.

Leave a Reply